ENDLESS Alliance
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Calendar Calendar

Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata


ZEITGEIST - Spiritul timpului -

5 participan?i

In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty ZEITGEIST - Spiritul timpului -

Mesaj  belizarieik Mier Noi 19, 2008 10:55 am

Un documentar care merita vazut cu mare atentie, poate chiar si comentat...
Unii poate l-ati vazut deja si nu va spun o noutate, insa pentru cei care nu au vizionat acest film le recomand sa o faca. Prologul ar fi urmatorul:

"Cu cât investigãm mai mult, despre ceea ce credem cã întelegem, care ne este originea, ceea ce credem cã facem, cu atât mai mult ne dãm seama cã suntem mintiti. Suntem mintiti de fiecare autoritate. Ce vã face sã credeti, chiar si pentru un minut, cã autoritatea religioasã este singura care niciodatã nu a fost atinsã? Institutiile religioase de pe lumea asta se aflã la fundul mocirlei. Institutiile religioase ale acestei lumi au fost puse acolo de aceiasi oameni care v-au dat guvernul, educatia voastrã pervertitã, care v-au dat cartelurile bancare internationale. Si asta pentru cã stãpânii nostri nu dau doi bani pe voi sau pe familiile voastre. Lor nu le pasã decât de ceea ce le-a pãsat dintotdeauna, si anume sã controleze lumea asta blestematã. Am fost îndepãrtati de adevãr si de prezenta divinã din Univers pe care oamenii au numit-o 'Dumnezeu'. Nu stiu ce este Dumnezeu dar stiu ce nu este. Si dacã nu sunteti si pânã când nu sunteti pregãtiti sã priviti întregul adevãr, oricare ar fi acesta, indiferent la cine ar conduce, chiar dacã vreti sã vã faceti cã nu vedeti sau vreti sã faceti ce vreti, atunci, undeva pe drum, o sa descoperiti cã v-ati jucat cu Justitia Divinã. Pe mãsurã ce veti învãta mai mult, pe mãsurã ce veti întelege cum stau lucrurile, cu cât ele devin mai evidente, veti începe sã vedeti minciuni pretutindeni. Trebuie sã cunoasteti adevãrul, sã-l cãutati, pentru cã adevãrul vã va elibera."

Astept parerile celor care vor sa si le expuna.
belizarieik
belizarieik

Mesaje : 6
Data de înscriere : 19/11/2008
Localizare : In Delta printre insule

Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Re: ZEITGEIST - Spiritul timpului -

Mesaj  nico fifi Mier Noi 19, 2008 5:30 pm

mda. nu am vazut. vad k are legatura si cu dumnezeu. e ceva controversat. gen...codul lui da vinci? adik pana la urma suntem liberi sa credem ce vrem. eu am citit cartea codul lui da vinci si mi a placut foarte mult....am vazut si filmul...bun...dar nu stiu dak e bine sa comentez. fiecare crede ce vrea...dar eu cred k exista totusi un sambure de adevar in toate teoriile si ipotezele cartii.hai k o iau p aratura. ma abat de la subiect...si incep sa vb despre ce am citit eu. ma scz. cam atat

nico fifi

Mesaje : 187
Data de înscriere : 25/09/2008
Varsta : 39
Localizare : Viyios [34;54]

Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Filmul nu are legatura cu cartea

Mesaj  belizarieik Mier Noi 19, 2008 6:24 pm

Filmul prezinta in partea a I-a explicatii bazate pe studii asupra existentei sau nonexistentei unei fiinte supreme, a unuia sau a mai multi profeti si mantuitori aparuti in decursul mileniilor si despre care istoria religiilor face vorbire. Aici fiecare dintre cei care vad filmul isi va face o parere personala in functie de liberul arbitru al fiecaruia. Partile a doua si a treia sunt insa rupte din realitate, privite, trecute in revista si explicate la modul "rece", fara cosmetizari, posibil ca de aceea si filmul sa fie interzis. Personal partea a treia mi-a parut cea mai interesanta si de maxima actualitate. Comentarii nu este obligatoriu sa faca nimeni. Dar daca cineva doreste le poate face. Este util sa cunosti parerea mai multor persoane asupra unui subiect.
belizarieik
belizarieik

Mesaje : 6
Data de înscriere : 19/11/2008
Localizare : In Delta printre insule

Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Re: ZEITGEIST - Spiritul timpului -

Mesaj  bodoknut Mier Noi 19, 2008 6:52 pm

ILAM SI VREAU SA-L VAD
bodoknut
bodoknut
V.i.p.
V.i.p.

Mesaje : 409
Data de înscriere : 08/09/2008
Localizare : Liseios[60:46] > βοδοπολίσ

Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Re: ZEITGEIST - Spiritul timpului -

Mesaj  CristianusMaxus Mier Noi 19, 2008 7:07 pm

merita vazut.
sunt cateva adevaruri la final, cel putin partea a treia e cat se poate de adevarata. Prima se cam scalda, iar a doua sta in suspans, o fi sau n-o fi!
CristianusMaxus
CristianusMaxus

Mesaje : 4
Data de înscriere : 19/11/2008
Varsta : 42
Localizare : insula Tejios [54:60] oras ALBASTRIA

Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty bun documentar

Mesaj  star Joi Noi 20, 2008 11:11 pm

a vayut cineva partea a 2a?

star
Vizitator


Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Care partea a doua ?

Mesaj  belizarieik Vin Noi 21, 2008 7:47 pm

Filmul este impartit in trei parti.
Nu stiu sa existe alt film in continuarea primului.
belizarieik
belizarieik

Mesaje : 6
Data de înscriere : 19/11/2008
Localizare : In Delta printre insule

Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Re: ZEITGEIST - Spiritul timpului -

Mesaj  bodoknut Sam Noi 22, 2008 11:00 am

filmul se poate urmari in intregime online subtitrat in romana, pe site-ul oficial!
trebuie sa selectati limba subtitrarii si se deruleaza filmul!
http://www.zeitgeistmovie.com./
gasiti si link-ul pe site daca doriti sa-l dw!
e gratis filmul. se pare ca se duce o campanie masiva de popularizare a filmului pe internet, si cum va dau voua link-ul asa o fac multi altii.... ma simt ca o rotitza in sistem...
bodoknut
bodoknut
V.i.p.
V.i.p.

Mesaje : 409
Data de înscriere : 08/09/2008
Localizare : Liseios[60:46] > βοδοπολίσ

Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Re: ZEITGEIST - Spiritul timpului -

Mesaj  Kwisatz Haderach Vin Dec 05, 2008 12:46 am

Pentru cine a gasit "Zeitgeist" interesant, incercati "Esoteric Agenda".

http://www.moviesfoundonline.com/esoteric_agenda.php
Kwisatz Haderach
Kwisatz Haderach

Mesaje : 2
Data de înscriere : 04/12/2008
Varsta : 38
Localizare : Denaos [52:57] Arrakis

Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Re: ZEITGEIST - Spiritul timpului -

Mesaj  END` Lun Dec 08, 2008 7:41 am

super tari ambele filme.....
fara cuvinte....crede cine vrea ce vrea nu tre sa iei totul ca fiind adevarat. Evil or Very Mad

END`
Vizitator


Sus In jos

ZEITGEIST - Spiritul timpului - Empty Re: ZEITGEIST - Spiritul timpului -

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum